İstiklal Marşı’nın Kabulü

İnönü Savaşı galibiyetinden sonra gündeme gelen İstiklal Marşı’nın kabulü 12 Mart 1921’de gerçekleşmiştir. İlk kez okunması ise 2. İnönü Savaşı sırasında olmuştur.

İstiklal Marşı, Taceddin Dergahı’nda Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmıştır. 1921 yılında Maarif Vekaletinin (Milli Eğitim Bakanlığı) açtığı yarışma sonucu 700’den fazla şiir arasından seçilmiştir. İstiklal Marşı’nı mecliste ilk okuyan ise dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver olmuştur.

Marşın ilk bestesi Ali Rıfat Çağatay tarafından yapılmış, günümüzde kullandığımız son bestesi de Osman Zeki Üngör tarafından yapılmıştır.

Yazılma fikrinin ilk olarak İsmet İnönü tarafından dile getirildiği İstiklal Marşı ile yeni devlete resmiyet kazandırmak, halkın milli duygularını öne çıkarmak amaçlanmıştır.

İstiklal Marşı ilk olarak Açıksöz gazetesi ve Sebilürreşad Dergisi’nde yayımlanmıştır. Mehmet Akif Ersoy marştan gelen geliri Dar’ül Mesai’ye bağışlamıştır. (Dar’ül Mesai, askeri kıyafet dikilen yer anlamına gelmektedir.)

Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı’nı kahraman Türk ordusuna ithaf etmiştir, ancak Safahat isimli eserinde İstiklal Marşı’na yer vermemiştir.

KPSS Evreni

KPSS mağduru olmak istemeyenler için uğraş veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir